BLÍŽENEC
DIVADLO Znak Blíženci

1973 – 1977
Členem Divadla na rynku, Chomutov.
(Amatérské divadlo poezie, tzv. divadlo malých forem. První doteky s tvorbou skutečného představení. Účinkování ve scénických provedení z díla F. Halase a M. Macourka – Ladění, L.T.Mastika – Mystéria, S. Jesenina – Píseň o velikém pochodu, A. Camuse – Minikomedie a v pořadech současné poezie – Hele, my jsme generace nebo Večera J. Šnábla.
Účast na soutěžních přehlídkách, včetně Wolkerova Prostějova nebo Celostátní přehlídky mládeže ve Strážnici.
Jiřinka Čapková, Jana Bláhová, Jindřich Lenc, Vláďa Soldán - první přátelé z říše umění.)


1974 – 1977
Členem Divadelního souboru Karel Čapek, Chomutov.
(Amatérský činoherní soubor. Na jedné z recitačních soutěží porotce J. Vykrůtil, člen tohoto souboru nabízí první divadelní roli - šestnáctiletého německého vojáka Nuhlitschka, v komorním dramatu Ivana Bukovčana – Sníh nad limbou. Následovaly role Zvířete v Krásce a zvíře F. Hrubína a Hérostrata ve vynikající hře G. Gorina - ...zapomeňte na Hérostrata. Následují ceny za herecký výkon na nejrůznějších přehlídkách amatérského divadla - Chomutov, Radonice, Kadaň, Svitavy.
Čtyřletá spolupráce s nadšenci tohoto souboru v čele s režisérem Grimlem a s legendárním kantorem tohoto regionu a navíc zkušeným divadelníkem – Vladimírem Bečvářem. Přátelství s jeho rodinou trvá dodnes.
První režie s dětskou částí souboru - inscenace pohádky J. Jílka – Broučci.
Poslední premiéra, těsně před odchodem na DAMU - monodrama podle N. V. Gogola: Bláznovy zápisky, role Popriščina.)


1975 – 1977
Studentem literárně-dramatického oboru, Lidová škola umění v Chomutově.
(Učitelem Antonín Novotný, režisér Divadla pracujících Most. Osudové setkání s člověkem, který mne lidsky a profesně vybavil na cestu divadelníka.)
Studium ukončeno závěrečnou zkouškou.


1976 -1977: Hostování v Divadle pracujících Most.
(Režisér Novotný přišel na hodinu výuky s tím, že musím zaskočit za herce, kterého odvedla policie a umožnit tak další reprízy. Šlo o inscenaci Hamleta, roli Guildensterna.)
23. listopadu 1976 – první premiéra v profesionálním divadle, rovnou jako záskok.


1977 – 1981
Studentem divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU) v Praze, obor herectví.
(Vedoucí ročníku národní umělec, prof. Miloš Nedbal. Nezapomenutelní pedagogové - doc. Leo Spáčil, neúprosný teoretik, režisér Ladislav Vymětal, krutý hledač jevištní pravdy, odborní asistenti zpěvu, mluvy, pohybu, šermu, jízdy na koni i naše ročníková máma – herečka Jarmila Krulišová, členka Národního divadla.
Spolužáci: Dana Batulková, Dáša Čárová, Alena Špačková, Miroslav Babuský, Petr Bednář, Bohumil Klepl, Antonín Navrátil a Dušan Sitek. Čtyři nádherné roky života.)
Studium ukončeno státní zkouškou.


1979 – 1981
Představení v rámci studia na DAMU v Praze.
(20. 4. 1979 - obnovená premiéra Bláznových zápisků v Rubínu, sídle pražského Divadla na okraji.
15. 9. 1979 - poprvé premiéra v DISKU – školní scéně DAMU s vyšším ročníkem: L. Ballek: Pomocník - role advokáta Bjelika, dále Dottore v Lásky hře osudné bratří Čapků.
Náš ročník odehrál Vojnu od E.F. Buriana - se kterou jsme reprezentovali v portugalské Coimbře na festivalu divadelních škol, Mechanické divadlo - role Vynálezce, jednoaktovky Andrejeva - Analfabet a Nusiče - Pomník, role Okresního hejtmana a Muchomurova - tu natočila dokonce ČT, muzikál Polly - starosta Dukát, drama Duel - Iskander a pohádku Hrátky s čertem - Solfernus.
Profesor Nedbal povolil, abych hrál v Disku také Bláznovy zápisky. Umělecká rada pražského Divadla E.F.Buriana, v čele s ředitelem divadla, Josefem Větrovcem mi po jejím shlédnutí nabídla hostování v Kazancevově ...na jaře se k tobě vrátím - v roli Pavky Korčagina a – první angažmá.)


1981 – 1991
Člen Divadla E. F. Buriana v Praze.
(Deset nádherných sezón. Velké role v inscenacích: ...na jaře se k tobě vrátím – Pavka, Divotvorný klobouk – Strnad, Vějíř lady Windermerové - Lord Windermere, Malostranská humoreska – Dr. Kruliš, Hlasy mrtvých - Eric Kiesswetter, Komedie plná omylů - Antifolus, Antigona – Haimon, Klíče na neděli – Karel, Divadelní román - Maksudov a dalších 50 zajímavých rolí v režiích Josefa Pally, Jiřího Frehára, Jana Bartoše, Rudolfa Vedrala, Ivana Rajmonta, Romana Poláka, Josefa Janíka, Petra Kracika, Miloše Horanského, Jany Kališové, Antonína Procházky, Jaromíra Pleskota a Luboše Pistoria.
Hereckými partnery mi byli skvělé osobnosti, jako Slávka Budínová, Milena Dvorská, Viola Zinková, Miriam Kantorková, Ljuba Krbová, Jaroslava Obermaierová, Dana Hlaváčová, Zuzana Fišárková, Josef Větrovec, Jiří Holý, Josef Langmiler, Luděk Kopřiva, Petr Oliva, Tomáš Topfer, Pavel Trávníček, Ondřej Vetchý, Pavel Kříž, Ivan Richter, Jaroslav Vágner, Václav Bouška, Jiří Langmajer a mnozí další.
Herecké výkony za rok 1986 mi vynesly Cenu Českého literárního fondu.
Od 17. listopadu 1989 - působení ve vedení divadla. Po demisi posledního ředitele, Jaromíra Pleskota účast v konkurzním řízení na ředitele - snaha zachránit soubor
a divadlo. Prohra ve finále s vítězem konkursu Ondřejem Hrabem.
K 30. červnu 1991 rozpuštěn soubor, likvidace Divadla E. F. Buriana.)


1982 – 1983
Vojenská základní služba v Lešanech.
(Nastudování divadla poezie Sergej Jesenin: Píseň o velikém pochodu. Vítězství v ASUTu, dvě ceny na Wolkrově Prostějově.)


1985 – 1987
Režijní spolupráce s ochotnickým souborem Přemysl v Jílové u Prahy.
(Režie – Thomas: Charleyova teta a Daněk: Sen smíchovské noci)


1986 – 1991
Učitel herectví na 1. a 2. stupni Lidové školy umění v Praze.
(Inspirativní zkušenost se světem fantazie dětí. Režie školních inscenací Jílek: Broučci, Yendt: Mechanické divadlo a Musset: S láskou nejsou žádné žerty.)


1992 - 2011
Záskoky.
Po zavření Divadla E. F. Buriana jsem se vlivem působení v celostátním GL hnutí dostal na jeviště jen sporadicky. V roce 1996 záskokem v roli Thea v inscenaci Querelle z Brestu v pražském Divadle Rokoko (v režii Zdeňka Potužila). V roce 2000 následoval záskok v roli Černokněžníka v pohádce Dlouhý, Široký a Bystrozraký (v dramatizaci a režii Jaroslava Totě).


2011 – 2017
Prezidentem Herecké asociace
Na svém nedělním zasedání (16. října 2011) v Činoherním klubu mne Valná hromada Herecké asociace zvolila do funkce svého prezidenta (po odstupujícím Václavu Postráneckém).

Po šesti letech ve funkci jsem (k 15. květnu 2017) ze zdravotních důvodů odstoupil.